אונורה דה בלזאק
אונורה דה בלזאק

בלזאק הוא סופר צרפתי שחי במאה ה-19. תחת ידיו נכתבו כ- 100 יצירות אשר אותן מעטרות שלל דמויות ססגוניות, כשמטרתו היתה לתאר את החברה הפריזאית באותה תקופה על כל שיכבותיה. יצירותיו יחד הרכיבו את מה שלימים ניקרא "הקומדיה האנושית".

 

בעיניו החדות דייק בתיאורי הדמויות והסביבה בה הן חיו, בניסיון להציב את הקורא במרכז ההתרחשות עצמה וממש ליד הדמויות, עד לרמת טיב סוגי הבדים מהם עשויים הרהיטים, או תיאור הדמות עד לרמת צורת הליכתה בחדר או דרך נשימתה...


בלזאק נולד בעיר טור שבצרפת למשפחה בורגנית ממעמד הביניים. כתביו הראשונים היו כישלון גדול, אך בלזאק היה נימרץ מאוד וכתב במהלך השנים עוד יצירות רבות שזכו בהדרגה לעניין מיצד אנשי החברה הגבוהה באותה תקופה.


ב "פיזיולוגיה של חיי הנישואים", נוקט בלזאק בנימה מאוד ליברלית ומתקדמת (יחסית לתקופה) בניסיון לתאר את היחס המשפיל כלפי נשים בתוך מוסד הנישואים  המיצג את עליונות הגבר לעומת מעמדה הנחות של האישה. עניין רב שיצר חיבורו זה, הביא אותו בכתביו הבאים להתמקד בתיאור אורח החיים ומנהגי החברה בתקופתו.


ב"מאמר על גנדרנות", (או "על החיים האלגנטיים"), כותב בלזאק על תחום האופנה והאסתטיקה והעביר בעצם ביקורת על החברה הגבוהה בצרפת המייחסת חשיבות גבוהה  מידי לאופנה במסווה של טעם טוב ואומנות. מה שלמעשה מהווה גישה פילוסופית על החברה הגבוהה על מנהגיה המשחקים והעמדות הפנים.


בלזאק נחשב לפורץ דרך בספרות הריאליסטית. תהפוכות התקופה בה הוא חי ואנשי החברה שחשפו בפניו את תחושותיהם התככים והיריבות, סיפקו לו חומר גלם רב לכתביו הרבים. הוא היטיב לרדת לנבכי נשמתם של הדמויות אותן תיאר בהיבט הפילוסופי, והן רלוונטיות גם לימנו אנו.


עקב כך שהיטב לתאר ביצירותיו את רוח התקופה כהיסטוריון, הוצבה דמותו כמתעד הבולט של אותם ימים בעיני אנשי אקדמיה רבים, שספריו מהווים יחד תמונה די כוללת שלה.


רובנו מכירים או נחשפנו לסופר מיתוך יצירתו "אבא גוריו".

מיצירותיו הנוספות:


אישה בת שלושים

חייה של אישה פריזאית המתקשה להשלים עם המוסכמות החברתיות לגבי מעמדן של הנשים בתקופה ונאבקת על זכותה לאהוב ולהיאהב.


הפילוסופיה של חיי הנישואים

תמונות מחיי נישואים המתוארות בשפה מדויקת ומושחזת, והמוכרות לכולנו.


עור היחמור

סיפור על צעיר פריזאי ששם את הפרוטה האחרונה שלו בהימורים וגם אותה הוא מפסיד.
רגע לפני שהוא קופץ מהגשר מוצעת לו פיסת עור פילאית שבכוחה להגשים את כל חלומותיו...

 
 
  
spacer
דף הבית     |    מודעות     |    הגלריה     |     שירים     |    קסמים     |     אודות     |    צור קשר

^ חזרה למעלה


 

© כל הנאמר באתר זה הינו בגדר המלצה ומוגן בזכויות יוצרים
אין לשכפל להעתיק לפרסם כל דבר מאתר זה ללא אישור בעל האתר 
מסחר אלקטרוני
חנות וירטואלית | אחסון אתרים
 Web Design by Eyal Eliraz